Somalia: Początek procesu ofiary gwałtu żołnierzy sił rządowych

[2013-02-05 11:09:01]

Ruszył proces mieszkanki Somalii oraz dziennikarza, który przeprowadził z nią wywiad w sprawie domniemanego gwałtu dokonanego na kobiecie przez żołnierzy wojsk rządowych.

Początek procesu jest wybitnie niewygodny dla somalijskich władz na cele z wybranym pod koniec ubiegłego roku prezydentem Hassanem Szejkiem Mohamudem. Elekcja, która miała umożliwić legitymizację władz, uznawanych na arenie międzynarodowej, ale niekontrolujących większej części zarządzanego przez siebie w teorii państwa, była do tej pory opisywana jako sukces i początek nowej ery w historii Somalii po dekadach niestabilności i konfliktów, dzięki którym państwo to określane było mianem upadłego. Początek procesu przypadł bowiem na początek podróży prezydenta Mohamuda po Europie, w czasie której zamierzał on uzyskać międzynarodowe wsparcie dla odbudowy Somalii. Organizacje praw człowieka opisują tymczasem proces jako umotywowany politycznie. Zdaniem rzeczniczki Departamentu Stanu USA, będzie on papierkiem lakmusowym dla przyszłości Somalii.

Dziennikarz Abdiaziz Abdinur Ibrahim i 27-letnia kobieta zostali oskarżeni o obrazę rządu i somalijskiej armii, na podstawie rozpowszechniania rzekomo fałszywych informacji. Również mąż ofiary i dwoje innych ludzi zostało oskarżonych z tych samych powodów. Kobietę aresztowano 10 stycznia, czyli 2 dni po udzieleniu wywiadu, w którym ujawniła, że została w ubiegłym roku zgwałcona przez żołnierzy sił rządowych. Przed 2 dni była więziona bez przedstawienia podstaw prawnych dla takiego działania, dodatkowo 12 stycznia zatrzymany został jej mąż, który wciąż przebywa w areszcie, podobnie jak zatrzymany 10 stycznia dziennikarz.

Zdaniem Daniela Beleke, dyrektora afrykańskiego oddziału Human Rights Watch, „wniesienie oskarżeń przeciwko kobiecie, która ujawniła sprawę tego gwałtu źle świadczą o priorytetach nowego rządu Somalii. Niewygodne informacje o działaniach władz próbującego podnieść się z wieloletniego upadku państwa obejmują również oskarżenia dotyczące rządowej policji, której raport przygotowany przez telewizję Al-Dżazira przypisuje odpowiedzialność za dokonywanie gwałtów na terenie obozów dla uchodźców w stolicy państwa, Mogadiszu.

Obecne somalijskie władze cieszą się nieoficjalnym wsparciem większości państw europejskich i Stanów Zjednoczonych, które wsparły także politycznie etiopską ofensywę militarną z przełomu lat 2006-07, mającą na celu odsunięcie od władzy somalijskich islamistów, będących przeciwnikami obecnego rządu.

Łukasz Drozda



Na zdjęciu: Panorama Mogadiszu. Fot. Wikimedia Commons

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 lipca:

1794 - W wyniku przewrotu 9 thermidora został zgilotynowany Maksymilian Robespierre, przywódca jakobinów.

1921 - Sekretarz generalny CKW PPS Jerzy Sochacki zrezygnował z funkcji, nie godząc się ze zmianą stanowiska kierownictwa PPS wobec wojny z Rosją Radziecką.

1942 - W Warszawie aresztowany został przewodniczący KC Polskich Socjalistów, Henryk Wachowicz. Jego funkcję objął Wincenty Markowski.

1942 - Powołano Żydowską Organizację Bojową.

1944 - W lasach gościeradowskich zginęła w walce z hitlerowcami Wacława Marek, włókienniczka, działaczka KPP, sekretarz 5 Okręgu PPR.

1954 - Urodził się Hugo Chavez, prezydent Wenezueli, przywódca rewolucji boliwariańskiej.

1957 - Powstała Międzynarodówka Sytuacjonistyczna, inspirowana pismami Guy Deborda.

1990 - Ustawa o partiach politycznych; partia mogła powstać po podpisaniu deklaracji przez 15 osób.

1990 - Powstała Solidarność Pracy z Ryszardem Bugajem i Karolem Modzelewskim. W czerwcu 1992 przekształciła się w Unię Pracy.

1990 - Postkomuniści zdobyli 85% głosów w pierwszych wielopartyjnych wyborach parlamentarnych w Mongolii.

2005 - IRA ogłosiła zakończenie walki zbrojnej.

2021 - Pedro Castillo został prezydentem Peru.


?
Lewica.pl na Facebooku