Bułgaria: Masowe demonstracje na rzecz poprawy poziomu życia

[2013-03-03 22:58:31]

3 marca, w 135. rocznicę wyzwolenia Bułgarii spod okupacji tureckiej w 1878 roku, kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców tego kraju wyszło na ulice kilkunastu miast, domagając się wyższych wynagrodzeń, poprawy warunków życia i nowej ordynacji wyborczej. W Sofii demonstrujący zagrozili okupacją parlamentu do czasu spełnienia ich żądań. Protestowano także m.in. w Płowdiwie, Burgas, Błagojewgradzie, Ruse i Sliwen. W Warnie nad Morzem Czarnym demonstrowało aż 50 tys. osób.

Jedną z kilku demonstracji w stolicy kraju stanowił marsz uliczny opozycyjnej nacjonalistycznej partii Ataka. Wolen Siderow, wybrany 3 marca na kolejną kadencję jako jej przewodniczący, apelował o "ograniczenie działalności zagranicznych monopoli" w Bułgarii.

Kryzys polityczny w Bułgarii trwa już od kilku tygodni. Rozpoczął się od serii ulicznych protestów spowodowanych wysokimi rachunkami za energię. Żądania protestujących z ekonomicznych zmieniły się w polityczne, przede wszystkim w postulat dymisji rządu. Centroprawicowy gabinet Bojko Borisowa podał się do dymisji 20 lutego. Wciąż urzędujący premier po raz drugi w ciągu tygodnia trafił do szpitala z powodu wysokiego ciśnienia oraz złego samopoczucia.

Przedterminowe wybory parlamentarne, rozpisane na 12 maja, mają odbyć się według obecnej ordynacji wyborczej, której krytycy wskazują, że kandydaci organizacji obywatelskich są dopuszczani do startu w wyborach tylko pod warunkiem, iż startują z list którejś z partii.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


27 lipca:

1794 - Przewrót 9 thermidora we Francji i aresztowanie Maksymiliana Robespierre'a.

1830 - Francja: Rewolucja Lipcowa. W dzień po tym jak król Karol X podjął decyzję o rozwiazaniu parlamentu, znacznym ograniczeniu praw wyborczych i zaostrzeniu cenzury, paryscy robotnicy i studenci wznieśli na ulicach barykady.

1904 - W Tomaszowie Mazowieckim urodził się Oskar Lange, wybitny polski ekonomista i polityk. W latach 1927-48 w PPS, następnie w PZPR.

1982 - Premier Indii Indira Gandhi przybyła z oficjalną wizytą do USA

1992 - Rozpoczęła się załogowa misja kosmiczna na statku Sojuz TM-15.

1993 - Cła nałożone przez USA na polską stal uczyniły jej eksport do tego kraju nieopłacalnym.

2012 - Ivica Dačić (SPS) został premierem Serbii.


?
Lewica.pl na Facebooku