Bułgaria: Protestujący spotkali się z komisarz UE

[2013-07-23 22:34:27]

23 lipca protestujący przeciw bułgarskiemu rządowi przedstawili swoje argumenty Viviane Reding (na zdjęciu), wiceprzewodniczącej KE i komisarz ds. sprawiedliwości, która złożyła wizytę w Sofii w związku z europejskim rokiem obywateli.

Demonstrujący od czterdziestu dni w Sofii z żądaniem dymisji rządu Płamena Oreszarskiego i rozpisania przedterminowych wyborów opowiedzieli przedstawicielce unijnego rządu o szerzącej się według nich korupcji, kontroli nad mediami i dążenie do tego, by władze ich wysłuchały i zareagowały na żądania.

Reding wezwała władze do wsłuchania się w głos protestujących. Wy jesteście tymi, którzy decydują, jaki ma być rząd. Politycy powinni stworzyć system, który słuchałby głosów obywateli - powiedziała.

Większości zebranych wyraziła jednak opinię, że społeczeństwo obywatelskie nie może nie liczyć na wsparcie UE. Jak możemy się czuć Europejczykami, skoro nie czujemy się pełnoprawnymi Bułgarami, a nasze prawa są gwałcone przez oligarchię? - zapytał jeden z uczestników spotkania transmitowanego przez publiczną telewizję i kilka kanałów komercyjnych.

Nie chcę, by inni Europejczycy płacili za błąd mojego rządu - stwierdził inny uczestnik, nawiązując do poparcia protestujących przez ambasadorów Niemiec i Francji. W liście otwartym dwa tygodnie wcześniej Matthias Hoepfner oraz Philippe Autie napisali, że dobre rządy w Bułgarii leżą w interesie wszystkich Europejczyków między innymi dlatego, że około 40 proc. przyznanych temu krajowi funduszy unijnych pochodzi od niemieckich i francuskich podatników.

Reding otrzymała od grupy protestujących list, z którego wynika, że prawo do protestów w Bułgarii nie jest w pełni respektowane, a policja próbuje straszyć i dyskredytować demonstrantów. Jego treść przekazała mediom platforma internetowa noresharski.com, która określa siebie jako "antyrządowa służba prasowa" i zapewnia, że przekazuje prawdziwe wiadomości o protestach i ich uczestnikach.

Komisarz wyjaśniła, że UE pomaga Bułgarii w reformowaniu jej instytucji, m.in. dzięki mechanizmowi obserwacji i kontroli, który nie zostanie zniesiony, a dla zwiększenia efektywności walki z korupcją KE opracowała projekt unijnej prokuratury.

Po zakończeniu wizyty Reding sytuacja w Sofii zaostrzyła się. Protestujący okrążyli parlament, w którym trzy komisje parlamentarne zaaprobowały projekt nowelizacji ustawy budżetowej, i nie pozwalali deputowanym i akredytowanym dziennikarzom na wyjście z gmachu. Według telewizji publicznej zatrzymano kilka osób.

Parlamentarny klub nacjonalistycznej partii Ataka zwrócił się do naczelnego prokuratora o nałożenie sankcji na protestujących, którzy - zdaniem jego członków - naruszają porządek publiczny. Nacjonaliści domagają się także sankcji dla władz Sofii, które nie zakazują nielegalnych protestów.

Jarosław Klebaniuk

Fot. Wikimedia Commons


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 lipca:

1794 - W wyniku przewrotu 9 thermidora został zgilotynowany Maksymilian Robespierre, przywódca jakobinów.

1921 - Sekretarz generalny CKW PPS Jerzy Sochacki zrezygnował z funkcji, nie godząc się ze zmianą stanowiska kierownictwa PPS wobec wojny z Rosją Radziecką.

1942 - W Warszawie aresztowany został przewodniczący KC Polskich Socjalistów, Henryk Wachowicz. Jego funkcję objął Wincenty Markowski.

1942 - Powołano Żydowską Organizację Bojową.

1944 - W lasach gościeradowskich zginęła w walce z hitlerowcami Wacława Marek, włókienniczka, działaczka KPP, sekretarz 5 Okręgu PPR.

1954 - Urodził się Hugo Chavez, prezydent Wenezueli, przywódca rewolucji boliwariańskiej.

1957 - Powstała Międzynarodówka Sytuacjonistyczna, inspirowana pismami Guy Deborda.

1990 - Ustawa o partiach politycznych; partia mogła powstać po podpisaniu deklaracji przez 15 osób.

1990 - Powstała Solidarność Pracy z Ryszardem Bugajem i Karolem Modzelewskim. W czerwcu 1992 przekształciła się w Unię Pracy.

1990 - Postkomuniści zdobyli 85% głosów w pierwszych wielopartyjnych wyborach parlamentarnych w Mongolii.

2005 - IRA ogłosiła zakończenie walki zbrojnej.

2021 - Pedro Castillo został prezydentem Peru.


?
Lewica.pl na Facebooku