Niemcy: Wznowiono proces neonazistowskiej terrorystki

[2013-09-05 19:19:16]

5 września przed Wyższym Sądem Krajowym w Monachium po miesięcznej przerwie wakacyjnej został wznowiony proces neonazistowskiej terrorystki Beate Zschaepe oskarżonej o współudział w zamordowaniu dziesięciu osób, głównie cudzoziemców. Proces rozpoczął się na początku maja. Oprócz Zschaepe na ławie oskarżonych zasiada czterech mężczyzn obwinionych o udzielanie pomocy członkom organizacji Narodowosocjalistyczne Podziemie (NSU).

Sąd 5 września przesłuchał w charakterze świadka funkcjonariusza Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA), który uczestniczył wcześniej w wizji lokalnej z jednym z oskarżonych - Holgerem G. 39-letni były neonazista, który potem wycofał się ze środowiska skrajnej prawicy, miał dostarczyć NSU broń. Członkowie tej organizacji: Uwe Boehnhardt, Uwe Mundlos i Beate Zschaepe zamordowali w latach 2000-2007 dziesięć osób: ośmiu drobnych przedsiębiorców tureckich, greckiego właściciela restauracji oraz niemiecką policjantkę. Dokonali też dwóch zamachów bombowych oraz szeregu napadów na banki. Po jednym z nich, w listopadzie 2011 roku, obaj mężczyźni po okrążeniu ich przez policję popełnili samobójstwo.

Po śmierci swoich kompanów Zschaepe podpaliła mieszkanie w Zwickau w Saksonii, ostatnim miejscu pobytu trojga terrorystów, i oddała się w ręce policji. Oskarżona o współudział w morderstwach 38-letnia kobieta odmówiła składania zeznań. Konsekwentnie unika telewizyjnych kamer, odwracając się plecami do dziennikarzy, dopóki nie opuszczą sali rozpraw. Jej proces ma potrwać do końca 2014 roku.

Działająca niezależnie od sądu parlamentarna komisja śledcza Bundestagu, której sprawozdanie końcowe było omawiane w parlamencie na początku tygodnia, jednomyślnie stwierdziła, że niemiecka policja i wymiar sprawiedliwości popełniły w śledztwie przeciwko NSU rażące błędy, które umożliwiły neonazistowskim terrorystom bezkarne działanie przez wiele lat.

Niemiecka policja od początku pomijała ślady wskazujące na rasistowskie motywy sprawców, uznając za najbardziej prawdopodobny wątek mafijnych porachunków między tureckimi gangami. Podczas przesłuchań członków rodzin ofiar sugerowano ich uwikłanie w handel narkotykami, ściąganie haraczu i inne nielegalne interesy. Część mediów oraz adwokaci rodzin ofiar sugerowali, że rażące zaniedbania w pracy policji były wynikiem rasistowskich postaw funkcjonariuszy, jednak komisja nie znalazła na to dowodów.

Prezydent Niemiec Joachimk Gauck i kanclerka Angela Merkel przeprosili rodziny ofiar za błędy władz.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


26 lipca:

1880 - Urodził się Wołodymyr Wynnyczenko, ukraiński polityk lewicowy, pisarz; przewodniczący Sekretariatu Generalnego Ukraińskiej Centralnej Rady (1917), pierwszy premier Ukraińskiej Republiki Ludowej.

1894 - Urodził się Aldous Huxley, angielski pisarz. Autor m.in. powieści "Nowy wspaniały świat" i "Wyspa". Zwolennik radykalnego pacyfizmu.

1908 - Urodził się Salvador Allende, współzałożyciel i przywódca Socjalistycznej Partii Chile, prezydent w latach 1970-73. Zginął podczas krwawego zamachu stanu gen. Pinocheta.

1909 - Hiszpania: Anarchiści i socjaliści zorganizowali w Barcelonie strajk generalny.

1937 - Hiszpańska wojna domowa: zakończyła się bitwa pod Brunete.

1944 - Małgorzata Fornalska, ps. Jasia, polska działaczka komunistyczna, więziona w okresie międzywojennym i podczas wojny, została rozstrzelana przez Gestapo.

1953 - Kuba: Atak rebeliantów pod wodzą Fidela Castro na koszary Moncada.

1959 - Uroczyste przekazanie szkoły – pierwszej w Polsce "Tysiąclatki" w Czeladzi.

1964 - Zmarł Franciszek Trąbalski, działacz socjalistyczny, polityk, poseł na Sejm Ustawodawczy.

2005 - Demonstrujący pod Sejmem górnicy wymogli na marszałku Sejmu Włodzimierzu Cimoszewiczu wprowadzenie pod obrady projektu ustawy emerytalnej m.in. utrzymującej przechodzenie na emeryturę w górnictwie po 25 latach pracy.


?
Lewica.pl na Facebooku