Francja: Niekorzystna pozycja zawodowa kobiet

[2015-03-08 14:31:29]

We Francji pozycja kobiet i mężczyzn, pomimo postępującej emancypacji i równouprawnienia, jest wciąż nierówna. Dzieje się tak, chociaż prawo gwarantuje równość w życiu społecznym i zawodowym. Fakty te zostały przypomniane w Międzynarodowym Dniu Kobiet.

Naczelna Rada Audiowizualna, kontrolująca sytuację w mediach twierdzi, że kobiety są w zdecydowanej mniejszości we francuskich środkach masowego przekazu. Jest ich o wiele mniej wśród głównych postaci serwisów informacyjnych, a wśród autorów reportaży stanowią zaledwie 3%. Rada przypomina, że redakcjom grożą kary jeśli nie będą stwarzały warunków do spełnienia wymagań związanych z równouprawnieniem.

Również w polityce liczbowa przewaga mężczyzn jest znacząca. W zbliżających się wyborach departamentalnych na listach obowiązkowo należy zgłaszać pary kandydatów - mężczyznę i kobietę. Wśród sportowców klasy międzynarodowej, na 4600 mężczyzn przypada 2400 kobiet.

Także w przypadku płac sytuacja jest – pomimo gwarancji prawnych – nierówna. Kobiety zarabiają o trzynaście procent mniej od mężczyzn zatrudnionych na tych samych stanowiskach.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


26 lipca:

1880 - Urodził się Wołodymyr Wynnyczenko, ukraiński polityk lewicowy, pisarz; przewodniczący Sekretariatu Generalnego Ukraińskiej Centralnej Rady (1917), pierwszy premier Ukraińskiej Republiki Ludowej.

1894 - Urodził się Aldous Huxley, angielski pisarz. Autor m.in. powieści "Nowy wspaniały świat" i "Wyspa". Zwolennik radykalnego pacyfizmu.

1908 - Urodził się Salvador Allende, współzałożyciel i przywódca Socjalistycznej Partii Chile, prezydent w latach 1970-73. Zginął podczas krwawego zamachu stanu gen. Pinocheta.

1909 - Hiszpania: Anarchiści i socjaliści zorganizowali w Barcelonie strajk generalny.

1937 - Hiszpańska wojna domowa: zakończyła się bitwa pod Brunete.

1944 - Małgorzata Fornalska, ps. Jasia, polska działaczka komunistyczna, więziona w okresie międzywojennym i podczas wojny, została rozstrzelana przez Gestapo.

1953 - Kuba: Atak rebeliantów pod wodzą Fidela Castro na koszary Moncada.

1959 - Uroczyste przekazanie szkoły – pierwszej w Polsce "Tysiąclatki" w Czeladzi.

1964 - Zmarł Franciszek Trąbalski, działacz socjalistyczny, polityk, poseł na Sejm Ustawodawczy.

2005 - Demonstrujący pod Sejmem górnicy wymogli na marszałku Sejmu Włodzimierzu Cimoszewiczu wprowadzenie pod obrady projektu ustawy emerytalnej m.in. utrzymującej przechodzenie na emeryturę w górnictwie po 25 latach pracy.


?
Lewica.pl na Facebooku