
Hiszpania: Marsz o Godność miał kulminację w centrum Madrytu
[2015-03-22 07:54:29]
"Chleba, pracy i dachu nad głową" – było jednym z haseł "Marszu o Godność" w Madrycie 21 marca. Protest poparło 300 organizacji, związków zawodowych i partii politycznych. Jego uczestnicy domagali się od rządu zakończenia polityki oszczędnościowej i zapowiadali, że w przeciwnym wypadku w październiku zorganizują strajk generalny.
Robotnicy, nauczyciele, lekarze, bezrobotni, emeryci i rodziny, w tym ta, którym banki odebrały mieszkania - wszyscy przemierzyli centrum Madrytu i spotkali się na Plaza de Colón. Niektórzy od dwóch dni uczestniczyli w marszu gwiaździstym, którego dziewięć kolumn spotkało się w stolicy Hiszpanii i wspólnie rozpoczęło manifestację. Inni dojechali pięciuset autobusami. Odbiera się tym, którzy nie przyczynili się do powstania tego kryzysu, a winni napełniają sobie kieszenie pieniędzmi - powiedział jeden z uczestników marszu.
Protestujący przeciwko bezrobociu, korupcji i prywatyzacji nieśli flagi republiki, a wiele widniejących na transparentach haseł wymierzonych było w porozumienie o Trasatlantyckim Partnerstwie Handlowym i Inwestycyjnym (Transatlantic Trade and Investment Partnership –TTIP), które ma służyć realizacji interesów wielkich korporacji kosztem m.in. zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców Europy.
Jak podała strona www.revolution-news.com, co najmniej 17 osób zostało aresztowanych, a niektóre z nich – pobite przez policję. Około 50 osób zostało zatrzymanych, a następnie wypuszczonych.
Zapowiadany przez demonstrantów strajk generalny odbędzie się 22 października. Jeśli polityka rządu się nie zmieni, w tym dniu staną nie tylko zakłady pracy, ale też będą bojkotowane sklepy, banki i publiczne środki transportu.
jkl Fot. archiwum
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
26 lipca:
1880 - Urodził się Wołodymyr Wynnyczenko, ukraiński polityk lewicowy, pisarz; przewodniczący Sekretariatu Generalnego Ukraińskiej Centralnej Rady (1917), pierwszy premier Ukraińskiej Republiki Ludowej.
1894 - Urodził się Aldous Huxley, angielski pisarz. Autor m.in. powieści "Nowy wspaniały świat" i "Wyspa". Zwolennik radykalnego pacyfizmu.
1908 - Urodził się Salvador Allende, współzałożyciel i przywódca Socjalistycznej Partii Chile, prezydent w latach 1970-73. Zginął podczas krwawego zamachu stanu gen. Pinocheta.
1909 - Hiszpania: Anarchiści i socjaliści zorganizowali w Barcelonie strajk generalny.
1937 - Hiszpańska wojna domowa: zakończyła się bitwa pod Brunete.
1944 - Małgorzata Fornalska, ps. Jasia, polska działaczka komunistyczna, więziona w okresie międzywojennym i podczas wojny, została rozstrzelana przez Gestapo.
1953 - Kuba: Atak rebeliantów pod wodzą Fidela Castro na koszary Moncada.
1959 - Uroczyste przekazanie szkoły – pierwszej w Polsce "Tysiąclatki" w Czeladzi.
1964 - Zmarł Franciszek Trąbalski, działacz socjalistyczny, polityk, poseł na Sejm Ustawodawczy.
2005 - Demonstrujący pod Sejmem górnicy wymogli na marszałku Sejmu Włodzimierzu Cimoszewiczu wprowadzenie pod obrady projektu ustawy emerytalnej m.in. utrzymującej przechodzenie na emeryturę w górnictwie po 25 latach pracy.
?