Ukraina: Na oczach milicji zniszczono trzy pomniki

[2015-04-11 12:47:08]

W Charkowie w nocy z 10 na 11 kwietnia zniszczono trzy pomniki działaczy komunistycznych. Zrobili to zamaskowani sprawcy twierdząc, że wprowadzają w życie przyjętą przez parlament ustawę zakazującą propagandy komunizmu i nazizmu.

Mężczyźni w kominiarkach i ubraniach podobnych do wojskowych zniszczyli pomniki: Jakowa Swierdłowa (na zdjęciu), Nikołaja Rudniewa oraz Grigorija Ordżonikidze. Ich kawałki zostały wrzucone do samochodów i wywiezione w nieznanym kierunku. Milicja obserwowała całe wydarzenie, ale nie reagowała, choć wcześniej jej kierownictwo podkreślało, że nie dopuści do niezgodnego z prawem niszczenia pomników.

Jak podała IAR, sprawcy powoływali się na przyjętą 9 kwietnia ustawę, która zakazuje propagowania komunizmu i jego symboli. Zgodnie z nią powinno się rozpocząć usuwanie ich w całym kraju: począwszy od nazw ulic, poprzez sierpy i młoty, które zostały z czasów radzieckich na wielu obiektach, aż do pomników Lenina, których w całym kraju jest ponad tysiąc. Wszystko to ma zająć maksymalnie trzy miesiące. Koszty operacji mają pokryć lokalne budżety.

jkl

Fot. Wikimedia Commons


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


26 lipca:

1880 - Urodził się Wołodymyr Wynnyczenko, ukraiński polityk lewicowy, pisarz; przewodniczący Sekretariatu Generalnego Ukraińskiej Centralnej Rady (1917), pierwszy premier Ukraińskiej Republiki Ludowej.

1894 - Urodził się Aldous Huxley, angielski pisarz. Autor m.in. powieści "Nowy wspaniały świat" i "Wyspa". Zwolennik radykalnego pacyfizmu.

1908 - Urodził się Salvador Allende, współzałożyciel i przywódca Socjalistycznej Partii Chile, prezydent w latach 1970-73. Zginął podczas krwawego zamachu stanu gen. Pinocheta.

1909 - Hiszpania: Anarchiści i socjaliści zorganizowali w Barcelonie strajk generalny.

1937 - Hiszpańska wojna domowa: zakończyła się bitwa pod Brunete.

1944 - Małgorzata Fornalska, ps. Jasia, polska działaczka komunistyczna, więziona w okresie międzywojennym i podczas wojny, została rozstrzelana przez Gestapo.

1953 - Kuba: Atak rebeliantów pod wodzą Fidela Castro na koszary Moncada.

1959 - Uroczyste przekazanie szkoły – pierwszej w Polsce "Tysiąclatki" w Czeladzi.

1964 - Zmarł Franciszek Trąbalski, działacz socjalistyczny, polityk, poseł na Sejm Ustawodawczy.

2005 - Demonstrujący pod Sejmem górnicy wymogli na marszałku Sejmu Włodzimierzu Cimoszewiczu wprowadzenie pod obrady projektu ustawy emerytalnej m.in. utrzymującej przechodzenie na emeryturę w górnictwie po 25 latach pracy.


?
Lewica.pl na Facebooku