Victoria Nuland przyleciała do Moskwy na rozmowy o Ukrainie
[2015-05-17 13:44:31]
Asystentka sekretarza stanu USA ds. Europy Victoria Nuland (na zdjęciu) przyleciała w niedzielę 17 maja do Moskwy, gdzie następnego dnia z przedstawicielami rządu Rosji będzie rozmawiać o sytuacji na Ukrainie i problemach stosunków dwustronnych. Wśród jej rozmówców będą m.in. wiceministrowie spraw zagranicznych Rosji Grigorij Karasin i Siergiej Riabkow. Podczas pobytu w Moskwie wysłanniczka Waszyngtonu spotka się również z „przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego” Rosji.
Jest to już druga w ciągu tygodnia wizyta Nuland w Rosji. We wtorek 12 maja towarzyszyła sekretarzowi stanu USA Johnowi Kerry'emu w podróży do Soczi, gdzie ten został przyjęty przez prezydenta Władimira Putina i konferował z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.
Od czwartku do soboty Nuland przebywała w Kijowie. Spotkała się tam z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, premierem Arsenijem Jaceniukiem, przewodniczącym parlamentu Wołodymyrem Hrojsmanem, reprezentantami opozycji i wysłannikami Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, którzy obserwują konflikt w Donbasie na wschodzie kraju.
Przed odlotem ze stolicy Ukrainy przedstawicielka władz USA oświadczyła, że Waszyngton gotów jest do głębszego zaangażowania w realizację porozumień z Mińska, których celem jest uregulowanie konfliktu w Donbasie.
Zawarte 12 lutego w Mińsku porozumienia przewidują zawieszenie broni na wschodzie Ukrainy, utworzenie strefy buforowej między stronami konfliktu, przeprowadzenie wyborów samorządowych, ogłoszenie amnestii dla uczestników walk i uchylenie przez Kijów blokady gospodarczej Donbasu. Do końca roku Ukraina powinna odzyskać kontrolę nad tą częścią granicy z Rosją, którą obecnie kontrolują separatyści.
Porozumienia z Mińska - wynegocjowane przy pośrednictwie prezydentów Rosji i Ukrainy, a także prezydenta Francji Francois Hollande'a i kanclerz Niemiec Angeli Merkel - zakładają też przeprowadzenie reformy konstytucyjnej na Ukrainie.
Fot. archiwum
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1315 - W efekcie przesłuchań inkwizycyjnych w Świdnicy zostało spalonych na stosie około 50 waldensów.
1913 - Zmarł Stanisław Mendelson, jeden z założycieli kółek socjalistycznych w Warszawie, współzałożyciel II Międzynarodówki.
1937 - Hiszpania: Kontrofensywa wojsk Republiki - początek bitwy nad Ebro.
1993 - Zakończenie obrad XXVI Kongresu PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz.
2007 - Pratibha Patil (Indyjski Kongres Narodowy) jako pierwsza kobieta objęła urząd prezydenta Indii.
2021 - Zmarł Otelo Saraiva de Carvalho, portugalski wojskowy i lewicowy polityk. Był jednym z przywódców przewrotu wojskowego z 25 kwietnia 1974, który doprowadził do obalenia prawicowego reżimu Estado Novo.